içinde

Göbek Eritmek İçin Uygulanabilecek Egzersizler

Göbek Eritmek İçin Uygulanabilecek Egzersizler

Göbekeritmehareketleri 4
Göbekeritmehareketleri 4

GÖBEK NASIL ERİTİLİR

Sağlıklı ve zinde bir vücut gerekli olan egzersiz yapma, sadece spor salonlarında değil evde dahi yapabilecek basit vücut hareketleridir. Düzenli egzersiz için kişiler çoğunlukla spor salonlarını tercih etse de yoğun hayat temposu yüzünden her zaman vakit bulamaya biliriz. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını döneminde de zorunlu kısıtlamalar ve maske takma zorunluluğu nedeniyle spor yapmanın güçleştiği günlerde evde yapılacak egzersizler ile fiziksel performansımızı geliştirebilir ve akciğer kapasitemizi genişletebiliriz.

Evde yapılabilecek bu basit hareketleri kolaylıkla alışkanlık hâline getirilebilen egzersizler, hem sağlıklı hem de fit olmamızı sağlayacaktır. Özellikle uzun süredir aktif hayattan izole olmuş durumdayken egzersiz yapmaya hafif hareketlerle başlamalı, kendi yaş grubuna ve kas kütlemize uygun egzersizleri planlamalıyız.

Yeni başlayacak olanları için egzersiz, uzun süreli kesintisiz değil gün içine yayılmış kısa zaman dilimlerine bölünmüş setler hâlinde yapılmalıyız. Gün içerisinde toplamda yapılacak yarım saatlik egzersiz programı ile fiziksel ve psikolojik olarak kendini daha güçlü, zinde ve aktif hissederiz. İçinde bulunduğumuz buhranlı zamanların getirdiği yorgunluk, bıkkınlık, hâlsizlik gibi hislerden kurtulabilir, sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Şimdi gelelim ev içinde kolaylıkla uygulaya bileceğimiz egzersiz türleri hakkında ayrıntılı bilgilere,

 

Göbek eritme hareketleri

Karın egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulandığımızda bölgede biriken yağların erimesini, kasların güçlenmesini ve göbek bölgesinin sıkılaşmasını sağlarız. Göbek eritme hareketleri olarak da bilinen karın egzersizlerine başlanmadan önce vücudumuzu küçük hareketlerle ısıtmalı ve karın kaslarımızı da gereğinden fazla zorlanmamalıyız. Göbek eritmek için uygulanabilecek egzersizlerin bir kısmı şu şekildedir:

 

 

Hareket – 1

Bacak Hareketi

Bacak bölgemizdeki yağların eritilmesi ve bacak kaslarımızın güçlendirilmesi için yapılan bacak hareketleri, evde yapa bileceğimiz bir diğer egzersiz türüdür. Sırtüstü yatar pozisyona geçilerek yapılan bu egzersiz sırasında öncelikle karın ve kalça kaslarımızı sıkarız, ardından bacaklarımızdan birini yukarı doğru kaldırılır ve tekrar aşağı indiririz. Aynı hareketi diğer bacağımız için de tekrarlarız. Bu egzersizi yaparken ayak parmaklarımızı yukarı bakacak şekilde germeliyiz.

Hareket – 2

Çömelme Hareketi (SQUAT) 

Ayaklarımızı omuz genişliğinde açıp her iki elimizi, ileri doğru gergin bir şekilde uzatırız. Avuç içlerimiz yere bakacak şekilde kollarımızı konumlandırdıktan sonra pozisyon değiştirilmeden bacaklarımızın üst kısmı yere paralel olacak kadar eğilinir ve ardından eski pozisyona dönülür. Bu hareket sırasında dizler ayak ucumuzu geçmemeli ve vücut ağırlığımızı topuklarımıza vermeliyiz.

 

Hareket – 3

Geriye Doğru Tekme Hareketi 

Emekleme pozisyonu alarak yapacağımız geriye tekme hareketi, bacak kaslarımızın güçlendirilmesinde etkili bir egzersizdir. Diz ve ellerimiz, zemin ile temas hâlindeyken belimizin düz bir pozisyonda olması önemlidir. Bacaklarımızdan biri geriye doğru olabildiğince uzatılır ve tekrar eski pozisyonuna getirilir. Bacak hareketini, tekme atar gibi hızlı şekilde değil, yavaş olmalı ve kaslarımız hissederek yapmalıyız.

Hareket – 4

Mekik

Üst karın kaslarının güçlenmesini sağlar. Ancak bu hareketin doğru şekilde uygulanması son derece önemlidir. Mekik çekmeye başlamadan önce egzersizi yapacağımız zeminde bir spor matı ya da halı olmasını tercih edip sırtüstü pozisyonda olalım. Bu hareket için dizler kırılarak ayaklar zemine basar pozisyona getirilmeli. Boyun kaslarımızın zarar görmesini engellemek için her iki elle boyun bölgesini de desteklemeliyiz. Mekik hareketi sırasında karın ve kalça kasları sıkılarak vücut oturur pozisyona getirilir ve ardından sırtüstü yatar pozisyona geri gelinerek hareketi tekrarlarız. Uzun süre hareketsiz kalan ya da yeni başlayanlar için zorlayıcı olacaktır, bu durumda ise yukarıdaki hareketin yapılamaması durumunda sırtüstü yatar pozisyondayken bacaklarımızı 90 derece açıyla yukarı kaldırılmaya çalışılabiliriz.

Hareket – 5

Makas Hareketi 

Sırtüstü uzanarak yapacağımız makas hareketi için avuç içimizin yere bakacak şekilde kalçamızın yanına koyarız. Ardından bacaklarımız sırasıyla gergin ve dizden kırılmadan yukarı aşağı hareket ettirmeliyiz. Hareketi ritmik bir şekilde tekrarlamalı ve ayak ya da bacaklarımızı, egzersiz sonlandırılana dek yere değdirmemeliyiz.

Hareket – 6

Omuz Hareti

Güçlü bir fizik için gerekli bir egzersiz olan omuz hareketleri, omuz kaslarımızın güçlendirilmesinde son derece etkilidir. Beden duruşunun iyileşmesini sağlayan omuz hareketleri de evde kolaylıkla uygulaya bileceğimiz bir diğer egzersiz türüdür. Aletsiz olarak şınav çekilerek omuzlarımızı güçlendirebiliriz. Omuz hareketlerini dambıl ile yaptığımızda ise daha etkilidir. Dambıl ağırlığını kas gücümüze bağlı olarak seçilmeliyiz. Ayaklarımızı, omuz genişliğinde açıp her iki elde bulunan eşit ağırlıktaki dambılı, eş zamanlı olarak yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmeliyiz. Bu sırada kolların iç yüzeylerinin karşıya bakması gerekir. Gün içinde 3 set hâlinde uygulaya bileceğimiz bu hareket, kas gücümüze bağlı olarak 10-15 kez tekrarlanabilir. Ayaklarımızın omuz genişliğine açılarak yapıldığı omuz hareketlerinden bir diğeri, her iki elde bulunan dambılın eş zamanlı olarak omuz yüksekliğine kaldırılmasıyla yapılır. Bu hareket sırasında ellerimizin dış yüzeyini vücudun her iki yanına bakacak şekilde konumlandırmalıyız. Aynı hareketi, kollarımızı vücudun ön tarafına kaldırılarak da yapılabiliriz. Bir diğer omuz hareketi ise plank pozisyonunda yapılır. Ayak uçları ve tek bir el ile kendimizi dengeledikten sonra diğer elde bulunan dambıl, geriye doğru çekilir ve ardından yere bırakılır.

 

Hareket – 7

Plank 

Bir başka göbek eritme egzersizi ise plank hareketidir. Plank hareketi yapmamız (planking) için öncelikle kişinin yüzümüz yere bakacak şekilde pozisyon almalıyız. Vücut ağırlığımızın tümü ayak parmaklarına ve dirseklere vermeliyiz. Yere paralel bir şekilde mümkün olduğunca uzun süre ile durmaya çalışılması bu egzersizin temelini oluşturur. Karın kaslarımızın ısındığını hissettiğimizde egzersize son verebiliriz.

Hareket – 8

Pedal Çevirme (Bisiklet Sürme) Hareketi

Sırtüstü yatarak yapılan pedal çevirme hareketine önce ellerimizi ense bölgesinde bir araya getiririz. Ardından bacaklarımızı yukarı kaldırılarak pedal çeviriyormuş gibi dizleri bükerek ileri geri hareket ettiririz.

Hareket – 9

Tırmanma

Zorlayıcı bir harekettir. Göbek eritme hareketini yapmadan önce kondisyonumuzun yeterli olmasına dikkat etmeliyiz. Göbek eritme konusunda gayet etkili bir egzersiz türü olan tırmanış hareketi için öncelikle şınav pozisyonu almamamız gereklidir. Ardından tırmanırcasına, sırasıyla önce sağ ardından sol bacak öne doğru çekilir.

Hareket – 10

Yan Bacak Hareketi 

Vücudumuzun sağ ya da sol tarafı üzerine yatarak yapacağımız yan bacak hareketi sırasında başımız, ellerimizin biriyle desteklenmelidir. Diğer elimiz göğüs hizasında olup avuç içimiz yere bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Alt tarafta kalan bacağımız gergin ve dizden bükülmemiş pozisyonda iken üst tarafta kalan bacağımızı yukarı ve aşağı hareket ettiririz. Yaklaşık 10 tekrardan sonra yan bacak hareketi diğer bacağımız için tekrarlarız..

Hareket – 11

Yerinde Koşu Hareketi

Bir diğer bacak hareketlerinden diğeri de yerinde koşu egzersizidir. Dik bir pozisyonda yapılan koşu hareketi sırasında öncelikle dizlerimizden biri yukarı çekilirken çaprazda kalan kol yukarı kaldırılır. Hareketi hızlı bir şekilde diğer bacak ve kollarımızla tekrarlarız. Yerinde koşu hareketi sırasında dizlerimizi mümkün olduğunca yukarı kaldırılmalıyız.

Yukarıda bahsettiğimiz hareketlerin haricinde sağlıklı bir vücut için evde yapılabileceğimiz daha pek çok egzersiz türü vardır. Pilates hareketleri ya da yoga hareketleri de evde rahatlıkla uygulaya bileceğimiz egzersizler arasında yer alır. Pilates ya da yoga hareketleriyle de fazla yağlardan kurtulabiliriz, vücudunuzun elastikiyetini artırabilirsiniz. Tüm egzersizlerde olduğu gibi bu hareketleri yaparken de vücudumuzu gereğinden fazla zorlanmamalıyız. Vücut sağlığınız için düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyelim. Sağlıklı ve zinde günler dileriz.

Sağlıklı Yaşam Koçu Galip Akyol

Ne düşünüyorsun?

Written by admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Cilt Sorunlarına Bitkisel Çözüm 6

Cilt Sorunlarına Bitkisel Çözüm

B6 Vitamini Nelerde Bulunur Faydası Nedir 1

B6 Vitamini Nelerde Bulunur Faydası Nedir?